Terapia SANJO


Szkolenie składa się z 5 modułów. Każdy moduł trwa 3 dni (24 godziny dydaktyczne – 18 h zegarowych)

Terminarz szkoleń

Terapia SANJO – kurs całościowy – 5 modułów

Terapia Sanjo jest sposobem wspierania terapii logopedycznej oraz funkcjonalną terapią głosu. Podstawowym elementem terapii Sanjo jest rozluźnienie nadmiernie napiętych mięśni.
Określana jest również jako terapia konduktywną ciała, ponieważ terapeuta stymuluje centralny układ nerwowy działając na stawy w obszarze całego ciała. Podstawą są specjalne chwyty i dociski stawów w pozycji ich komfortu ruchowego. Sanjo jest sposobem na rozluźnianie mięśni przez co wpływa na zmniejszenie obciążenia w narządach, wpływa na lepsze odżywienie i dotlenienie całego organizmu, polepsza samopoczucie.

 

Jak działa terapia SANJO?

Jeśli chcemy trwale zmniejszyć napięcie mięśniowe, musimy zmienić to na poziomie centralnego układu nerwowego, niejako oduczając mięśnie nadmiernego napięcia. Terapeuta Sanjo „przejmuje pracę mięśni”, prowadzi je wysyłając lekki impuls, który dociera do mózgu przez układ prioproceptywny i nakazuje zmniejszyć napięcie mięśniowe. Efekt jest długotrwały, ponieważ obniżenie napięcia mięśniowego wynika z reakcji na poziomie centralnego układu nerwowego – szczególnie widoczna jest tutaj funkcja móżdżku i stymulacji ze strony części przywspółczulnej autonomicznego układu nerwowego.

 

Komu może pomóc terapia SANJO

Terapia SANJO jest stosowana w wielu zaburzeniach:

 • chorobach genetycznych i schorzeń neurologicznych
 • u pacjentów z MPD
 • newralgiach
 • chorobach zwyrodnieniowych
 • nadciśnieniu tętniczym
 • trudnościach w emisji głosu
 • zaburzeniach oddechowych
 • zaburzeniach snu
 • migrenach
 • przy nadmiernym stresie

Terapia SANJO jest również wskazana przy dysfoniach, gdy przyczyną chrypki są nieprawidłowe wibracje fałdów głosowych.

SANJO jest doskonałym uzupełnieniem wielu terapii ciała i jest łatwe do opanowania jako nowa technika pracy. Nie wymaga użycia specjalistycznego sprzętu – wystarczą ręce terapeuty. Pacjent czuje się komfortowo, gdyż terapia prowadzona jest w ubraniu. Logopedzi cenią tę terapię, również ze względu na głęboką relaksację, która wspiera prace nad głosem jak i ze względu na regulację oddechu dzięki której można uzyskać lepszą emisję głosu.

 

Twórcami terapii SANJO są Holger Michael David oraz Martine David z Aachen. Autorką funkcjonalnej terapii głosu jest Sabine Gross-Jansen.

 

Kurs przeznaczony jest dla

 •  logopedów, terapeutów, fizjoterapeutów, rehabilitantów

 

Program szkolenia

Szkolenie SANJO obejmuje 5 kursów – modułów uwzględniających:

 • Moduł I: Praca z ramionami i barkami
  termin: 8 – 10.02.2019
 • Moduł II: Praca z nogami i miednicą
  termin: 5 – 7.04.2019
 • Moduł III: Praca z kręgosłupem, rozluźnieniem poszczególnych kręgów
  termin: 30.04 – 2.05.2019
 • Moduł IV: Praca w grupie, wymiana doświadczeń
  termin: 20.09 – 22.09.2019
 • Moduł V: Kompleksowe techniki i chwyty oraz egzamin
  termin: 15.11 – 17.11.2019

Pierwsze trzy kursy uczą podstawowych technik pracy z ciałem SANJO. Czwarty kurs poszerza znajomość techniki o układy terapeutyczne. Na piątym kursie pracujemy z konkretnymi syndromami chorobowymi i uczymy się kompleksowych chwytów oraz technik.

Kursy należy odbyć w podanej kolejności, zaczynając od pierwszego modułu. Po odbyciu pięciu kursów absolwent będzie w stanie prowadzić samodzielną terapię. Konieczna jest praktyka własna przygotowująca do pracy na kolejnych poziomach kursu.

Kurs również dla osób chcących powtórzyć wybrane moduły.

 

Prowadzący:

Holger Michael David – twórca metody jest pedagogiem i osteopatą. Metodą SANJO pracuje od 15 lat. Prowadzi własną praktykę i uczy metody. Na bazie doświadczeń z innymi technikami pracy – Shiatsu, osteopatia, terapia Czaszkowo-krzyżowa, Integracja Sensoryczna, metoda Felden-Kreisa, Metoda Bobath – stworzył niepowtarzalny, prosty i praktyczny program stymulacji centralnego układu nerwowego i mięśniowo-stawowego.

 

Przebieg szkolenia:

Każdy moduł trwa 3 dni (24 h dydaktyczne – 18 h zegarowych)
Piątek: 10:00 – 18:00
Sobota: 10:00 – 18:00
Niedziela: 10:00 – 18:00

Koszt jednego modułu to: 350 EURO,  całość 1750 EURO
Zaliczka: 250 EURO

Kurs SANJO jest kursem całościowym, nie ma możliwości uczestniczenia w pojedynczych modułach, poza osobami, które chcą powtórzyć odbyte szkolenia. Wpłacona przed rozpoczęciem pierwszego modułu zaliczka zostanie doliczona do kosztów ostatniego, piątego modułu.
Płatność wyłącznie w walucie EURO. Osoby powtarzające kurs płacą 50 % ceny.

 

Oficjalna strona Terapii SANJO www.sanjo-forum.de